7.9. Erityisiä aarteita

Erityisiä aarteita
ke 7.9. klo 19 Jyväskylän teatteritalo
Sakari Oramo, kapellimestari
Ilkka Kauppi, sello
Jouni Kaipainen: Beniniläinen aamulaulu
Ahti Karjalainen: Sellokonsertto nro 1
Robert Schumann: Sinfonia nro 3 ’Reiniläinen’
Sakari Oramon kansainvälinen kiito on huima: Birminghamista Tukholman kautta Suomen Radion sinfoniaorkesteriin, ensimmäisenä suomalaisena levyttämään Wienin filharmonikkojen kanssa sekä kouluttamaan tulevaisuuden kapellimestareita Sibelius-Akatemian professorina. Eikä mitään temppuja ole tarvittu: Oramo on täysin mutkaton, musiikin voimaan luottava, au naturel. Jokainen Oramon johtama konsertti on siis aivan erityinen.
Luonnollisen mutkaton oli myös Jyväskylän musiikkielämän voimahahmo Ahti Karjalainen, jonka hersyvän humoristinen ja silti jykevän vakuuttava sävelkieli ei jätä ketään kylmäksi. Jyväskylä Sinfonian oma sellisti Ilkka Kauppi puhaltaa pölyt Karjalaisen vuosikymmeniä unohduksissa olleesta sellokonsertosta; se nyt varsinkin on erityistä.
Ja vielä konserttoa ympäröivät lumoavat matkamuistot: pohjoiseurooppalainen Jouni Kaipainen hurmioitui länsiafrikkalaisen Beninin rummutusperinteestä ja kirkkaasta auringonnoususta, itäsaksalainen Robert Schumann taas länsisaksalaisen Reininmaan elämänilosta ja positiivisesta ilmapiiristä. Siis kokonainen ilta aivan erityisiä aarteita!
Konsertin kesto on n. 2 h sisältäen väliajan.
Osta liput:
Lippu.fi 31,50 / 29,50 / 13,50 € + toimitusmaksut alk. 1 €
Jyväskylän teatteritalon lippumyymälä: 29 / 27 / 12 €
Aulapalvelumaksu sisältyy lipun hintaan.
Sisältyy kausilippuun.